Haberler

İncir Geleneksel Kurutulmalı

İncir Geleneksel Kurutulmalı

İncir çok daha sağlıklı bir gıda. Kuranda üzerine yemin edilen sağlık deposu yemiş.

Eğer geleneksel kurutulmuş incir ise çok derde deva, yaşlanmaya karşı özelliği ile yaşlanan dünya nüfusuna ilaç gibi gıda moda adı ile fonksiyonel gıda olarak çok değerli satış ürünümüz olur.

İncir hele mor incir, kara incir ilaç gibi!

Fakat bazı hastalar misal şeker hastaları dikkatli olmalı!

Fakat tarım sanayileştikçe incir daldan toplanınca artık sözde teknik işlemler uygulanıyor; mor ışık, hidrojen peroksit ve kimyasal bir sıvı incir çalışanlarının deyimi ile “likit”!!!

İncir üreticilerinin binlerce yıllık doğal kurutmayı terk etmesi yaygın bir yanlış, dönenler de var, doğal incir yemek de mümkün.

Doğal yöntemde; incir, daldan koparılmadan, incirler suyunu epey kaybetmiş, yarı kurumuş, kendiliğinden ağacın dibine düşerler. Düşen incir toplanır, birkaç gün sergide bırakılır. İyice buruşmaya başlayınca bakır kazanlarda küllü su kaynatılır. İçine az doğal kaya tuzu atıldıktan sonra incirler bu suya birkaç dakika batırılır. Çıkarıldıktan sonra sergi serilir ve incirler kurumaya bırakılır. Bir hafta kadar da burada kaldıktan sonra kuru kekik ya da defne ile harmanlanıp “kulaklı” denen sepetlere basılır. Kekik ve/veya defne yaprağı kurtlanmayı, böceklenmeyi engeller.

En sağlıklı incir; geleneksel kurutulmuş incirdir.

Fakat kurtlu incir bile kimyasal işlemden geçmiş incirden daha sağlıklı olabilir! Temizler yersiniz veya yemezsiniz ama bilirsiniz ki doğaldır!

Siz siz olun üreteni bilmiyorsanız veya güvenmiyorsanız “incir döneri”, “incir gofreti” gibi çöpe gidecek incir kısımlarını yemeye kalkmayın!