Haberler

Mumiyo, Mumijo

Mumiyo, Mumia, Mumya, Mumijo, Arkar Taş, Dağların Gözyaşı; 5000 yıllık Geleneksel Türk Tıbbı’nın kaynaklarında sözü edilen bir maddedir. İbn-i Sina ve Biruni atalarımız kitaplarında mumya kullanımından övgüyle söz etmişlerdir. Mumyadan Hint ve Çin halk tıpları da övgüyle söz eder.

Mumyanın sağlık ve tıp açısından en kaliteli olanı Türkistan’ın Tanrı Dağlarında yani Kırgızistan, Kazakistan, Doğu Türkistan ellerinde çıkar.

Kirlenmenin en az olduğu yerler bizim ellerdir.

Mumiyo ana bileşen olarak Humik Maddeler olmak üzere, çok çeşitli vitamin, çok çeşitli mineral, çeşitli bileşikler içerir, katran gibi reçine gibi madde olup yerel endemik bitkilerden izler de içerir, bileşikler en başta humik asit sonra fulvik asit olmak üzere DBP (dibenzo alfa piron), DBP kromoproteinleri (DCP), humin, himatomelanik asit ağırlıklıdır.

Humik Maddelerin etkileri; başta humik asit ve fulvik asit olmak üzere humin, himatomelanik asit, DBP (dibenzo alfa piron), DBP kromoproteinleri (DCP) aracılığıyla olur.

Mumiyo kaynaklı humik maddeler doğallığı, kullanım avantajları gibi bir çok açıdan turba kaynaklı humik maddelerden daha çok tercih edilir.

MUMİYO NEYE YARAR; 

gerek batılı gerek doğulu çok araştırmacıların yaptığı çeşitli araştırmalarda ortaya koyulan mumya etkileri hakkındaki bilimsel kanaatler olarak öne çıkmış alanlar başlıca şunlardır:

  • Anti virüs etkili, (Covid19 virüsüne karşı Tübitak’a 2020 yılında verilen bir projede humik asitin ilaç ve ilaç katkısı olarak kullanılması önerilmiştir, tabidir ki bu bilimsel araştırma sonuçlarındaki bilimsel kanaatlere dayanmaktadır)
  • Kırık, çatlak gibi kemik eklem rahatsızlıklarında iyileşmeyi güçlendirici
  • Sporcularda, erkeklerde dinçlik verici etki (Sovyet kezinde ve sonrasında Rusya’da kulllanımı yaygın bir alandır)
  • Adaptojen etkili; Genel Dengeleyici etkili
  • Anti oksidan etkili,
  • Anti inflamatuar etkili,
  • Anti artrit etkili,
  • Anti romatizmal etkili,
  • Anti diyabetik etkili
  • Anti ülser etkili

Teknik paylaşımdan sonra biraz da sosyoekonomik ve ekopolitik açılardan mumiyo özelinde sektör genelinde konuyu aydınlatmak gerekir.

Dünyada savunma sanayi, kimya sanayi ve bilişim teknolojisinden sonra yeni trilyon dolarlık sektör olan “Sağlıklı Yaşam – Gıda Takviyesi – Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ve Ürünleri” pazarından Türkiye ile Aras ve ötesi kardeş memleketler daha fazla faydalanmak için daha fazla işbirliği yapılmalı ve bu alan Türkiye ve kardeş devletlerce desteklenmeli.

Birlikte daha çok ticaret, daha çok gezi, daha çok alış veriş yapmalıyız.

Mumiyo tarihimizden miras gelen gıda takviyemizdir. Kıymetlidir.

Mumiyo’nun kullanıp kullanılmaması, kullanım süresi (örnek: aralıksız aylarca kullanılmaz) ve miktarı kişiye göre değişebilir.

Ayrıca hiç mumiyo kullanılmayacak durumlar var olabileceği için mumiyo kullanımı hakkında doktora danışınız.

Mumiyo gerek kullanılıp kullanılmaması gerek kullanım süresi ve dozu dikkatli olunmalı, Fitoterapi uzmanı ve/veya Geleneksel Türk Tıbbı uzmanı tıp doktorlarına danışılmalıdır.

Fitoterapi uzmanı ve Emci Sağlıklı Yaşam Danışmanlık Emci Şifa Emci Healing Koordinatörü Dr.Mustafa Kula ile yapılan söyleşi ile hazırlanmıştır, kendisine aittir, teşekkür ediyoruz.

UYARILAR

Gıda takviyesi yazılarımızda tedavi eder/önler şeklinde öneri veya taahhüt vermiyoruz. Doktora danışınız. Her ürün üretici/ithalatçı firmasının garantisi altındadır. Sitemizi kullanan herkes bu genel/özel uyarıları kabul etmiş sayılır.